Miniatúrne Slovensko

Nitriansky hrad
Model Nitrianky hrad meria 4,5 x 2,5 m a výška hradu je 2,8 m. Model vytvorili štyria modelári: Miroslav Šabo, Miloš Lukáč, Ivan Šabík, Laco Rezák z dielne občianskeho združenia Múzea historických budov . Príprava hradu sa začala 17. marca 2010. Výroba trvala takmer jeden rok. Pri jeho výrobe sa autori snažili zachytiť čo najviac detailov ako erby, vázy na vežovej časti, slnečné hodiny a sochy. Takisto veľkou výzvou bola strecha na biskupstve, ktorá sa skladá z cca 140.000 jednotlivo vyrobených a kus po kuse nalepených škridiel bobrovka. Špecialitou bola medená strecha, kde zachytili detaily veľmi špecifickej škridly s diamantom vo vrchnej časti. Model Nitrianskeho hradu je v tzv. kráľovskej mierke 1:25, pri ktorej je možné vytvoriť zaujímavé detaily.


Ďalšie exponáty z dielne Múzeum historických budov


Modeli od Kamila Fischera

Radnica v Levoči
Maketu vyrobil pán Fischer z Košíc. Výroba trvala takmer jeden rok. Na výrobu boli použité prírodné materiály. Radnica je situovaná uprostred hlavného námestia Majstra Pavla. Pôvodne, popri úradným a reprezentačným účelom, jej prízemie slúžilo aj ako tržnica. Zo staršej gotickej stavby sa zachovali iba fragmenty múrov v južnej časti radnice. Gotická budova bola zničená r. 1550 pri veľkom požiari, kedy zhorel i mestský archív. Stavba súčasnej renesančnej radnice bola dokončená r. 1615. Radnica prešla úpravou v rokoch 1893-1895, kedy bolo pozmenené zastrešenie objektu vysokými manzardami so štítmi v duchu nemeckej renesancie.


Kaplnka sv. Michala v Košiciach
V centre východoslovenského mesta Košice sa hneď vedľa Dómu sv. Alžbety nachádza v neďalekom parku ďalší gotický skvost. Je ním kaplnka sv. Michala.


Urbanova veža v Košiciach
Urbanova veža bola postavená na prelome 14. a 15. storočia ako zvonica v tom čase rozostavaného Dómu v gotickom štýle. Výroba miniatúry trvala viac ako jeden rok.


Modely od Miroslava Eliáša
S modelárstvom začal v roku 1996. Zameriava sa hlavne na historické pamiatky, špeciálne aj na rekonštrukcie zaniknutých objektov. Jeho práce sa nachádzajú v Archeologickom múzeu vo Svodíne, rekonštruovaný barokový kláštor Mariánska Čeľaď v obecnom múzeu vo Veľkých Lovciach. Jeho doterajším vrcholným dielom je maketa Banskoštiavnického Starého zámku, ktorý je inštalovaný v expozícii Slovenského banského múzea na Starom zámku. Jeho diela môžete vidieť aj v Mestskom múzeu Šurany, ktorého je správcom. Pri výrobe makiet používa zvyčajne kartónový papier a drevo.


Modely od Jozefa Murína
Jozef Murín sa venuje modelárstvu viac ako 18 rokov. Spočiatku architektúru kreslil, neskôr fotil, až postupne sa dostal k modelárstvu. Vytvoril viac ako 70 unikátnych modelov ľudovej a sakrálnej architektúry. Pri práci používa najmä prírodný materiál  ako drevo, kov, konope a kameň. Založil Múzeum ľudovej architektúry v miestnej škole v obci Nemecká. Svoje modely vystavoval vo viacerých mestách Slovenska.


Modely zo skanzenu Park miniatúr
Park miniatúr sa nachádza na západnom Slovensku, v Trenčianskom kraji, okrese Nové Mesto nad Váhom. Nachádza sa v centre obce Podolie pri areáli základnej školy. V parku miniatúr nájdete predovšetkým modely, ktoré boli vyrobené z betónu. Medzi modelmi však nájdeme aj exponáty vyrobené z dreva.


Papierové modely
Modelári združený okolo internetového portálu papermodelers.sk zapožičali pre výstavu viac ako 20 papierových modelov historických budov. Papierové modely boli uverejnené vo viacerých slovenských a českých časopisoch venujúcich sa modelárstvu. Najväčším papierovým modelom je Bojnický zámok, ktorý je v mierke 1:300.

 

kalendár podujatí

Mám záujem dostávať informácie o akciách a podujatiach v Galérii MLYNY Nitra